Hvordan avregnes et avvik mellom faktisk lånerente og kalkylerenten mot selvkostfondet?

I selvkostforskriftens §5 fjerde ledd heter det at «Rentekostnadene skal beregnes ut fra årets gjennomsnittlige restverdi på de varige driftsmidlene og kalkylerenten. Kalkylerenten er lik årets gjennomsnittlige 5-årige swaprente med et tillegg på ½ prosentpoeng». Hva som er faktisk lånerente, er derfor irrelevant for selvkost. 

Dersom det er et avvik mellom faktisk lånerente og kalkylerenten skal dette derfor ikke avregnes mot et selvkostfond.

Flere innlegg

Kjøp av aksjer?

Kjøp av aksjer?

Vi er usikre på om det er forenlig med selvkostregelverket å kjøpe aksjer i et AS, eller om kommunen må ha en bevilgning fra det ordinære...